Tomgang på Mazda 626

Hej

Jeg har en Mazda 626 2.0 fra 8/98 mode  GF, den vil ikke gå ned til tomgang, den går med på 1500 omdr. og efter 10-15 sek går den med på 700-800 omdr.
Er der nogle af jer der ved hvor ploblemet kan være ?

Rene
1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Nu ved jeg ikke om din motor er i arbejdstemperatur eller kold.
Hvis den er kold og falder efter 10-15 sekunder lyder det til at den dykker for hurtigt (dette bør ske over nogle minutter)

Ved arbejdstemperatur lyder det dog mere sansynligt. Jeg er ikke selv helt klar over den enkelte stump der står for dette udsving, har dog selv en 626'er fra 98 og den har altid gjort dette, ved udkobling f.eks er den faldet til 1500 rpm og derefter gået i tomgang omkring de 800 rmp efter de der 10 sekunders tid.
Om det er en sikkerehedsforanstaltning i motoren er jeg ikke klar over, men rpm'erne du omtaler lyder ikke usunde i mine øre. Tjek eventuelt manualen for tomgangstallet for at se om de 700 rpm ikke er i underkanten på den enkelte model.

 med venlig hilsen

Zoyas

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis