Hej
Jeg har en gammel veteranbil, hvor jeg skal have lavet de hel del rustarbejde i, men mit store problem er at jeg ikke selv kan lave det.
Har også fundet 2 der meget gerne vil lave det for mig (for en hel del penge, hehe) Men problemet er at de 2 personer, har 2 helt forskellige meninger om hvordan man laver rustarbejde i en gammel bil og jeg ved overhovedet ikke noget om det, men vil gerne havde det lavet på den mest rigtige og holdbare måde.. Så håber i kan hjælpe!!
Person 1 siger at han vil punktsvejse det hele, derefter fylde tin i samlingerne og derefter spartle bilen, så den er klar til maler.
Person 2 siger at han vil fuldsvejse alt på bilen, men ikke bruge tin, da det ikke arbejder så godt sammen, da det er 2 forskellige materialer (blik og tin). Herefter vil han spartle bilen og give den epoxy..
Hvad er det mest rigtigt og hvad holder bedst?
Punktsvejse eller fuldsvejse?
Bruge tin eller ej?
osv osv.
Det skal lige siges at de begge 2 er gode til at svejse, men jeg ved ikke hvem jeg skal vælge..
HJÆLP HJÆLP!!
På forhånd tak..