drivaksel ryger ud..

Hejsa
Jeg har lige sat nye fjedre i min bil, og mens jeg arbejdede på højre forhjul så jeg at drivakselen var røget ud. Jeg fik så efterfølgende sat den i igen men efter at have kørt ca 30 meter røg den ud igen da jeg drejede til højre. Efterfølgende kan jeg se at på takkerne på akselen som skal ind i knokkelleddet sidder der en ring ca 1 cm inde i akselen, og den skal åbenbart også ind i knokkelleddet. Dette er nu gjort og jeg har kørt 20 km uden problemer. Men selve længden på takkerne er ca 4 cm så det ser ud som om at drivakselen skal mere ind i knokkelleddet.
Er der nogle der har forstand på dette og kan give mig en tilbagemelding på om jeg har sat den ordenligt på, eller en måde hvorpå den bliver at rigtigt på?

MVH

Daniel
1 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Den ring der sidder på akslen er en lås som skal slå sig ud inde i leddet. Sæt møtrikken på leddet og knald den en, så kan du mærke om leddet er slået i bund.

jeg vil sove stille ind ligesom min bedstefar. Ikke skrigende som passagererne i hans bil...
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis