byggetilladelse fra teknisk forvaltning...

Bøgen
Bøgen
21 9620
Hej.

Er der nogen som ved om man skal have godkendelse fra teknisk forvaltning hvis man skal lave badeværelse om?

Bøgen
24 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Mr Calle
Mr Calle
378 7470
Du kan se mere her:

http://www.ebst.dk/byggetilladelse

Og her: http://www.boligejer.dk/byggetilladelse-anmeldelse

(Uddrag fra ovenstående link)

Byggeprojekter, der ikke kræver godkendelse af kommunen
Næsten alle ændringer, som foretages inden for husets eksisterende vægge, herunder etablering af nyt badeværelse og køkken, flytning af vægge og andet som ikke indebærer en udvidelse af det beboede areal.
Så nej du skal ikke have en tilladelse, hvis du ved at bygge badeværelset om ikke udvider boligarealet.
Twist
Twist
1685 2860
Men ud fra dit postnummer at dømme er der en god chance for at du bor i lejlighed. I så tilfælde skal du nok lige vende projektet med bestyrelsen for din boligblok, da man for lejligheder ofte kræver en seperat godkendelse af byggeprojekter i foreningens fundsats. Dette for at sikre at dit projekt ikke går ud over dine naboer.

Bor du i hus. Så gå bare igang.... Held og lykke, jeg har selv badeværelse #3 jeg skal ordne en gang inden jul (forhåbentligt)
mulle03
mulle03
478 7860
Såfremt du IKKE er på offentlig kloak skal du anmelde byggeriet til kommunen. Hermed ikke sagt at det er ok hvis du er på off. kloak. Idet du ændre dine afløbsforhold (bygger badeværelse om i dette tilfælde) skal du ansøge om spildevandstilladelse.

 

 

 

Annonce
Annonce
Mr Calle
Mr Calle
378 7470
Har du nogle link til steder, der beskriver noget mere om dette?
Twist
Twist
1685 2860
@mulle: Hvis manden nu ikke laver ny kloak, men bare nye gulve/vægge eller andet, så bliver der jo ikke lavet om på kloakeringen, og dermed skal man ikke have tinglyst de nye kloakeringsforhold. Du skal mig bekendt kun have lavet en tinglysning hvis du fjerner, tilføjer eller flytter afløb i din installation.
mulle03
mulle03
478 7860
Det rent byggetekniske skal jeg ikke kloge i. Dog vil jeg vælge og forhøre mig om det alligevel, idet der er foreligger afløbsnormer, regler for opbygning af vådrum der skal overholdes.

Med hensyn til lovgivning på mit indlæg så henviser jeg til hvis du fx har hus på landet og ikke er på offentlig kloak, siger lovgivningen flg.:

§ 2. Når et spildevandsanlæg eller forhold, der har indflydelse på et spildevandsanlæg, ændres væsentligt, herunder når et spildevandsanlæg flyttes eller omlægges, kræves fornyet tilladelse efter denne bekendtgørelse. Endvidere kræver en væsentlig ændring i mængden eller sammensætningen af spildevandet, der tilføres anlægget, fornyet tilladelse.

Stk. 2. Tilladelsesmyndigheden afgør, om en ændring af et spildevandsanlæg eller forhold, der har indflydelse på spildevandsanlægget, kræver fornyet tilladelse.

Det vil sige at installer du badekar, spa, flere håndvaske, toiletter afløb osv. så skal der søges på ny. Det kan meget vel være at der ikke skal etableres et nyt spildevandsanlæg, men det vurdere Tek. Forvaltning. Et andet eksempel er:
et sommerhus med 5 sovepladser udvides med ekstra soverum til fx 10 sovepladser. Her skal der også indhentes en fornyet tilladelse, som vil afkræve et nyt anlæg, idet et eksisterende anlæg formentlig ikke er stort nok.
(link: https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=113752#Kap1)

Kloakinstallationer tinglyses ikke, med mindre de anlægges på anden mands matrikel. I det tilfælde oprettes servitut ved tinglysningen, som gør at anlægget kan blive liggende selvom man bliver uvenner med naboen. Det er efter samme princip som vej-ret til privat anlagt vej.


 

 

 

Annonce
Bøgen
Bøgen Trådstarter
21 9620
Hej igen,

Vi bor i hus i Jylland ;O) Det er sådan at vi skal have lagt 2 badeværelser sammen - det gamle gæstetoilet og det gamle alm. badeværelse for at få et større badeværelse og så vil vi lave et nyt ekstra badeværelse i den gamle "pæne" indgang, hvor der er plads til dette. Men det betyder jo at vi skal have lavet klart til toilet i det nye sted, hvilket jo også betyder at vi skal tilføje noget kloak - hvis I forstår hvad jeg mener.....
Men det vil vel sige, at dette skal vi søge tilladelse til hos kommunen?
mulle03
mulle03
478 7860
Ja, det skal I, hvis I har Jeres eget spildevandsanlæg :-)

 

 

 

Bøgen
Bøgen Trådstarter
21 9620
Nej, det har vi ikke...
Twist
Twist
1685 2860
Så skal det bare tinglyses... Det sørger din valgte kloakmester for. Du må nemlig ikke selv tilslutte til kloak.
Der er yderligere 14 indlæg i tråden.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.
x

Lignende indlæg

  1. udskiftning af afløbskål
    Lav-Hus (16 svar)
  2. nedsivnindsanlæg
    Lav-Have (3 svar)
  3. teknisk dokumentation ombygning
    Jura, reglementer og krav (18 svar)
  4. Ny garage/udhus
    Lav-Hus (5 svar)
  5. Kommentarer til projekt: Renovering af kælder
    Lav-Hus (3 svar)
  6. Kan man bygge højt i skel?
    Lav-Hus (3 svar)
  7. Faskine
    Lav-Have (1 svar)
  8. Hvordan laver man smartest to badeværelser?
    Lav-Hus (3 svar)
  9. Toilet i kælder ?
    Lav-Hus (11 svar)
  10. Afstands krav
    Lav-Hus (6 svar)

Populært lige nu

  1. Reparere overklippet ledning til øretelefoner?
    Lyd & Billede (læst 452 gange)
  2. Er det helt godnat at trække nyt el selv?
    Lav-Hus (læst 385 gange)
  3. Drop oliefyr der er bedre alternativer? Fup eller fakta?
    Fyr og opvarmning (læst 614 gange)
  4. Opel vectra 1,8 benzin 2004 fiskekutter lyd.
    Lav-Bil (læst 1354 gange)
  5. Tagsten mangler bindere - skal det gøres noget ved?
    Lav-Hus (læst 232 gange)
  6. Svømmingpool med grundvand
    Lav-Hus (læst 233 gange)
  7. Besøg af politiet !
    Jura, reglementer og krav (læst 737 gange)
  8. Lamper til garage
    Lav-Hus (læst 4355 gange)
  9. Tre stikkontakter uden strøm
    Belysning (læst 2401 gange)
  10. Nedtagning af parabol på hus
    Lav-Hus (læst 1373 gange)

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis