lyde fra styretøjet

Jeg har en passat fra 85. Når jeg, under kørsel, drejer fuldt til enten ve. el. hø. kommer der en "klonkelyd" fra hø. forhjul. Såvidt jeg kan ruske mig til er hverken styre el. bærekugler slidte. Kan det være enten det udvendige el. indvendige kryds der skal skiftes? Hvis ja, hvordan ved jeg hvilket af de to der er tale om?
Er der mon nogle med et godt råd?
4 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Sansynligvis det udvendige. Der er nogle der spejlvender dem, men har man een gang prøvet at skifte gummimuffer (proceduren er den samme) på en bil vælger man nok et nyt knokkelled. Du er jo heldig at det er en bil der er gammel, og der findes mange uorginale reservedele.

Sendt fra min Commodore64
Hvorfor ikke købe en rigtig fed gammel motorcykel.
Se Min XSer her
Kik forbi www.yamahaxs650.dk
Arbejder på parogpsykoterapi.dk ​
 
I min bunke med Passat reservedele tror jeg nok at jeg har et par trækaksler liggende.Er det en 1,6 eller 2,0 ?
Det er dine hvis du gider hente dem.
Jeg bor i Nord-Vest Sjælland.
Hilsen
Neets
Flot - neetsdk.

Mvh. JørgenE

Mvh. JørgenE
Det var et meget venligt tilbud!!!
Det lader nu til, at det alligevel ikke er krydset det er galt med. Jeg takker derfor nej, og håber, at der er en anden der kan få glæde at dine trækaksler.

Mange venlige hilsner
kjuul

citat:
Oprindeligt indsendt af neetsdk:
I min bunke med Passat reservedele tror jeg nok at jeg har et par trækaksler liggende.Er det en 1,6 eller 2,0 ?
Det er dine hvis du gider hente dem.
Jeg bor i Nord-Vest Sjælland.
Hilsen
Neets



 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis