Hvad skal jeg vælge?

Jeg har lige købt mig en 15 fods jolle, og jeg har tiltænkt mig at sætte mig en 15-20 hk. på. Nu er det bare om jeg skal vælge mig en motor med kort eller standard ben længde?
Der er fra toppen af hækken til vandspejlet ca. 45cm

Håber der er nogen der kan hjælpe

Hilsen Lars
3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
En tommelfingerregel siger kort ben til joller og langt til sejlbåde.
I brochurerne kan du se hvor langt der er fra hvor motoren sidder til den plade der skal være i vandoverfladen. (pladen sidder lige over skuren og må normalt højst stikke ca. 20 mm op over vandet)

Sad lige og surfede lidt rundt.. og fandt dette på en suzuki 15 hk 4-takt.
DF15
4-TAKTER

MAKSIMAL EFFEKT:
11,0 kW (15 hk) / 5700 omdr./min.

CYLINDERE:
2

DEPLACEMENT
302 cm3

BENLÆNGDE.
S: 381 mm
L: 508 mm

Umiddelbart ser det ud til at du skal have langt ben...

Gå efter bolden - ikke manden.

Den glade ejer af en "Maxi 77" byggeår 1980 nr. 3012
 Svendborg

Takker for svaret.

Er der nogen der ved om, når man siger kort, lang eller standard benlængde, om der så er faste mål på de længder, og hvad de så er i CM.?

Og er der nogen der skulle ligge inde med motor på en 15-20 hk. som i vil af med, må i da gerne lige skrive til mig.

Lars 
som jeg ser det, så er kort standart og lang er lang..
umiddelbart er det ikke lige sådan at finde info på nettet om de forskellige længder. Men led efter en brugt i den blå avis og på guloggratis
www.dba.dk og www.guloggratis.dk der plejer at være rigtigt mange.. Men gå efter en 4-takt, de bruger kun det halve i benzin.

Gå efter bolden - ikke manden.

Den glade ejer af en "Maxi 77" byggeår 1980 nr. 3012
 Svendborg

 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis