Rapsolie istedet for 2-taktsolie

Jeg har hørt fra en kammerat at det er muligt at udskifte 2-taktsolie med rapsolie, er det rigtigt eller er det bare noget sludder?
Jeg har hørt fra en kammerat at det er muligt at... Vis hele indlægget
24 svar
 Følg tråden
Der er 10 indlæg før dette.
Annonce
Annonce
Annonce
Hej alle.

Jeg vil absolut ikke tilråde nogen at bruge rapsolie som smørremiddel i en totaktsmotor pg. af følgende:

Rapsolie har overhovedet ikke samme smørreevne som mineralsk/syntetisk olie. Dvs. der er stor fare for at stemplet sætter sig. Krumtapslejerne og simmerringe bliver slidt i lyntempo. Nålelejerne i begge ender af plejlstangen det samme. Stempelringene gror hurtigt fast.

Har man først set en motor adskilt, der har kørt på rapsolie, forstår man hurtigt hvorfor. På alle indvendige dele sidder der et brunt lag (størst hvor motoren har været varmest). Grunden er at rapsolien størkner ved varme. Den størkner allerede ved stuetemperatur. Prøv engang at stryge et stykke træ (mætte det) og lad det ligge 3-4 uger.

På kædesaven til at smørre kæden/sværet kan det med nød gå men man må dog være forberedt på en kortere levetid på sværet.

Lidt ved siden af diskutionen:

Har for to måneder set en 5 hp B&S motor inden i, på en fodervogn der havde kørt med rapsolie i sumpen. Alle lejepander/bøsninger var meget kraftigt revet. Især det nederste plejlleje der var så dårligt at ejeren bragte den på værksted med ordene. 'Den er pludselig begyndt at lyde underligt, efter at jeg skiftede olien'. Den havde gået under en time!

Diselmotore der kører på rapsolie, har efter forlydende også et 'lille' problem med fastgroede stempelringe. Sjovt nok mest den øverste!

CO2 snakken. Ny/hovedreperation af motor temmelig tit, eller et ordenteligt smørremiddel ?????

Er ikke det fjerneste i tvivl om, at et ordenteligt korrekt smørremiddel vinder.

Med ønske om et godt nytår til alle.

Mvh. Leif.

Onliner:
"Diskutér ikke med en idiot. Vedkommende vil gøre alt for og trække dig ned på sit eget sølle niveau, for derefter at slå dig med sin enorme erfaring i kaos.
I MZ klubben havde vi på et tidspunkt et af medlemmerne der brugte solsikkeolie som totakts olie, der var sådan set ikke problemer med motoren men han lagde et totalt ugennem sigtigt røgslør efter sig og det stank værre end ti fritüre kogererier bag ham.
Jeg bruger det også som smørre middel på min kæde på motorsaven, og jeg bruger solsikke olie for jeg syntes at den virker mere "fed" altså større bæreevne.

V.h. Håndværkeren
Hej til alle og Godt Nytår.

Jeg ville også ha kommenteret denne tråd i går, men da jeg ikke havde rapsolie på lager ville jeg for en sikkerheds skyld prøve det først. Kære Håndværker du har åbenbart aldrig prøvet det selv for det går aldeles glimrende at blande rapsolie og benzin du behøver ikke engang at ryste det. Hvad er det for noget at rapsolie er på vandbasis den er vegetabilsk og blandes fint med benzin, som olie nu gør.
Det andet er at skulle man på trods af Nitters advarsler alligevel ville prøve med rapsolie så skal det da slet ikke være i motorer med separat tank da rapsoliens skiftende viskositet ved forskellige temp. Vil medføre alt fra kraftig undersmøring til mange ganges oversmøring.(se dette link www.folkecenter.net/dk/rd/transport/raps/egenskaber/) Lad os håbe at der endnu ikke er nogen der har ødelagt sin motor på dine anbefalinger.

Mange hilsner

Kovas

Mange hilsner Kovas,

I et diktatur må ingen sige sandheden.
I et demokrati må alle lyve.
KK Steincke.
@Nitter,

Det er rigtigt, at der er mange, der har brændt sig på rapsolie. Hvilket formentlig skyldes, at de ikke har lavet "rigtige" konverteringer, men har "hjemmefusket". Rapsolie er et udmærket smøremiddel, MEN ikke ved lave temperaturer. Derfor skal olien forvarmes (særligt om vinteren), for at den fungerer rimeligt. Dette er særligt vigtigt ved motorer, hvor dieselpumpen smøres af brændsstoffet (f.x. VW).
Alle de "uheldige" historier, jeg har hørt med raps, har alle haft en naturlig forklaring.

Eneste ulempe, jeg kan se ved rapsdrift pt. er, at selv de bedste konverteringer ikke varmer olien helt ned til dyserne - dvs. de første par minutter af kørslen vil der være større slid på indsprøjtningssystemet end ved alm. diesel. Derfor anbefales det heller ikke at køre på raps, hvis man kører mange korte (kolde) ture.

Da man i runde tal kan køre til ½ pris, er der meget at spare!!!

Mvh.

Jan R.
hej Jan R.

Du har sikkert helt ret hvad angår brug af raps som brændstof, men her drejer tråden om at bruge rapsolien som 2-takt olie.

Mange hilsner Kovas

Mange hilsner Kovas,

I et diktatur må ingen sige sandheden.
I et demokrati må alle lyve.
KK Steincke.
Annonce
Jeg mener på ingen måde jeg har anbefalet brugen af rapsolie, blot fortalt hvad jeg selv oplever. Se der er der væsentligt forskel på Hr. Kovas, så stik lige piben ind !
Hej alle.

Håber i kom godt ind i det nye år, uden fysiske skader og uden for mange larmende håndværkere.

Kovac: Det er sikkert også et stort problem at få mængden doseret rigtigt da 'tykkelsen' af stadset er meget temperaturafhænig. Det var bare ikke lige helt der, min poiente ligger.

Eks. på forskellige olietyper: Planteolie, selvblandende totaksolie, diselolie, motorolie, gearkasseolie, hydralikolie, transformatorolie osv.

Alle olietyper har vidt forskellige egenskaber, alt efter hvad de er beregnet til.

Eks.: En hydralikolie smører ikke så forfærdenteligt godt, men har til gengæld et kogepunkt der ligger betydeligt over en almindeligt motorolies.

En gearkasseolie mangler evnen til at opsuge urenheder der uværlig kommer ned i smøreolien hvis man hælder den på en motor. Ligeså at neutrallisere den syre der opstår i forbindelsen med forbrændingen. Den har til gengæld evnen til at vedholde oliefilmen ved det meget højt pres der opstår mellem tænderne i tandhjulene.

Transformatorolie smører ej heller særligt godt, men er beregnet til at afkøle og som isolator i store transformatore. I gamle dage var det meget giftigt for milijøet pg. af tilsætningsstofferne, vist hovedsalig PBC.

Kan blive ved, men det der hovedsalig kendetegner en god smøreolie er dens evne til at blive danne en film og blive hængende' når filmen bliver udsat for et stort pres. Eks. I et velsmurgt kugleleje løber kuglerne ikke direkte på metallet i skålene/kuglesporet men på den olie hinden/filmen der er i mellem.

Mellem cylinder og stempelringe/stempel ligger hinden/filmen ligeså, den forhindre cylinderen i at komme i 'metallisk' kontakt med stemplet/stempelringene. Ligeså lejepander på krumtappen i en bilmotor.

Hvad sker der hvis oliefilmen imanglede ? Der opstår friktionsvarme, der får metallet til at udvide sig. Helt præcis bliver den øverste del af metalfladen flydende på kontaktfladerne. Hvilket igen medføre at kuglerne i et leje bliver blåt og mister sin hærdning. At stemplet i en cylinder sætter sig. At lejepanderne på krumtappen bliver revet/smelter osv.

Kigger man på de krav en motorfabrikant stiller til en smøreolie, finder man oplysning om den mindst skal opfylde API normen xxxx eller DIN xxxx for motore. API var den første og står for 'American Petrol Industri'. DIN for (oversat) 'tysk industri norm', sorry kan ikke stave til det. For at gøre forvirringen total har visse motorfabrikanter deres helet egen norm (eks. VW). Pyt, alle normerne indeholder i og for sig de samme og er normalt sammenlignelig. Derfor ser man også normalt oliefabrikanten opgive deres produkt efter både API og DIN standarten hvis de sælger over hele kloden.

Faktisk ligger forskellen, på egenskaberne i en alm. gammeldags mineralsk olie ikke så meget på viscositeten af olien, men i de tilsætningsstoffer man putter i. Ja ja, ved godt, der nu til dags også findes syntetisk olie, men i bund og grund er forskellen faktisk ens.

For at lave en lang historie kort, skal man altid bruge et smøremiddel der opfylder motorfabrikantens mindstekrav, hvis man ønsker sin motor et langt og problemfrit liv.

Mvh. Leif.

Onliner:
"Diskutér ikke med en idiot. Vedkommende vil gøre alt for og trække dig ned på sit eget sølle niveau, for derefter at slå dig med sin enorme erfaring i kaos.
Jeg har prøvet at blande benzin/rapsolie og min erfaring er at rapsolien bundfælles efter kort tid..
Men kan blandes igen ved at eks ryste dunken.. Men det er jo ikke muligt hvis det er kommet tanken.. Eller i karburatoren.. Har en pocket bike hvor der blev hældt rapsolie-blandet benzin på, hvilket den kører ok på.

Har i forbindelse med denne snak, haft topstk og cylinder af og har ikke set nogen form for unormale slagger.. faktisk var der mindre end ved brug af rigtig 2 takst-olie.. Pocketbiken har kørt en del på rapsolie-blandet benzin.. en 10 L. Der blivet kørt en 1-1½ time adgangen..

Den starter ok, men lugter som tidligere nævnt, som en gammel pomme frites gryde.. :-)

Men står pocketbiken for længe, så har den svært ved at starte.. Ved tømingen af karburator, efter at den ikke havde kørt i en længere periode, var det næsten ren raps, der lå bundkaret.. Og det kan den jo ikke starte på. Hvad langtidseffekten af rapsen er, ved jeg ikke, men nu og her kan jeg ikke se nogen forringelse i forhold til de andre 2 takts maskiner, jeg har haft, der har kørt på rigtig 2 taktsolie...

Er enig i at motorolien skal opfylde motorens krav, men nu havde ungerne blandet 10 L og pocketbiken, nå ja, står den af, så ski vær mæ det.. Så er det prøvet... ;-)
Hej Leif

Lige en kommentar til dit indlæg. Mineralolie var et af de bedste smøremidler man kunne få, på grund af at den havde en utrolig god klæbeevne til stål, men en meget lille levetid inden den var slidt op, så kom de fuldsyntetiske olier, deres smøreevne var ikke så god som mineralolierne, men de havde meget længere levetid. I dag er der så lavet nye rafinerings metoder at de nye olier er lige så gode til at smøre som mineralolie og overgård de fuldsyntetiske oliers levetid.

HVAD ER OLIENS FORDAMPELIGHED

Når olie bliver udsat for meget varme temperaturer (hvilket er normalt i en kørende motor) begynder olien at fordampe, Den lette del af olien fordamper først, og efterlader den tunge del i motoren, dette bevirker en forandring i olien, mængden af fordampning er afhængig af forskellige forandringer i temperaturen. Jo lavere fordampelighed, jo bedre vil olien arbejde, og selvfølgelig yde optimale smøreevner ved høje temperaturer.


NOACK fordampeligheds-test (ASTM D5800)
Denne test sammenligner mængden af fordampning på forskellige motor olier. Og samtidig måler fordampeligheden mod industrielle standarder.

NOACK testen, er lavet ved en olie temperaturer på 2500C under en times kørsel med konstant gennemstrømning af varm luft, som bevirker at olien fordamper. Den tabte mængde af olie bliver da målt.


Hvad indikere the NOACK testresultat?
En olie med et lille vægttab er at foretrække. Da det betyder mindre oliefordampning ved høje temperaturer, som igen indikere at olien bedre kan modstå realistiske arbejdsforhold.

Maximum niveauet på noack fordampnings tab, som er et krav for at møde API SL og ILSAC GF-3 standarder er 15%. De seneste undersøgelser for den næste API Diesel Service Classification (PC-10), foreslår nu at den bliver reduceret til 13%, som da indikere at det er meget vigtigt med en lav fordampelighed på motorolier.

Resultater fra NOACK test:

En lille NOACT procentsats i vægttab er at foretrække, dette indiker det følgende:

Mindre Fordampning:
• Giver mindre olieforbrug.
• Bedre smøring.
• Mindre slidtage.
• Længere levetid.
• Mindre brænstof forbrug.
Det giver en forbedret drifts- økonomi

Mindre veligeholdelse:
Akkumulering af heavy olie i motoren betyder tykkere olie
( som gradvis mister sine smøreegenskaber) Derfor kan man ikke stole på at olien flyder ud til alle vitale dele, og smøre optimalt. En olie med en lav fordampelighed betyder at der er en mindre risiko for at motoren køre med et for lavt olieniveau.

Mvh. Allan
www.absvejs.dk




Allan Levisen
AB Svejseteknik ApS
Lyngbygårdsvej 28a
8220 Brabrand
www.absvejs.dk
e-mail [email protected]
Skrevet af Czanto på 13 nov 2009 00:05
Hej Leif

Lige en kommentar til dit indlæg. Mineralolie var et af de bedste smøremidler man kunne få, på grund af at den havde en utrolig god klæbeevne til stål, men en meget lille levetid inden den var slidt op, så kom de fuldsyntetiske olier, deres smøreevne var ikke så god som mineralolierne, men de havde meget længere levetid. I dag er der så lavet nye rafinerings metoder at de nye olier er lige så gode til at smøre som mineralolie og overgård de fuldsyntetiske oliers levetid.

HVAD ER OLIENS FORDAMPELIGHED

Når olie bliver udsat for meget varme temperaturer (hvilket er normalt i en kørende motor) begynder olien at fordampe, Den lette del af olien fordamper først, og efterlader den tunge del i motoren, dette bevirker en forandring i olien, mængden af fordampning er afhængig af forskellige forandringer i temperaturen. Jo lavere fordampelighed, jo bedre vil olien arbejde, og selvfølgelig yde optimale smøreevner ved høje temperaturer.


NOACK fordampeligheds-test (ASTM D5800)
Denne test sammenligner mængden af fordampning på forskellige motor olier. Og samtidig måler fordampeligheden mod industrielle standarder.

NOACK testen, er lavet ved en olie temperaturer på 2500C under en times kørsel med konstant gennemstrømning af varm luft, som bevirker at olien fordamper. Den tabte mængde af olie bliver da målt.


Hvad indikere the NOACK testresultat?
En olie med et lille vægttab er at foretrække. Da det betyder mindre oliefordampning ved høje temperaturer, som igen indikere at olien bedre kan modstå realistiske arbejdsforhold.

Maximum niveauet på noack fordampnings tab, som er et krav for at møde API SL og ILSAC GF-3 standarder er 15%. De seneste undersøgelser for den næste API Diesel Service Classification (PC-10), foreslår nu at den bliver reduceret til 13%, som da indikere at det er meget vigtigt med en lav fordampelighed på motorolier.

Resultater fra NOACK test:

En lille NOACT procentsats i vægttab er at foretrække, dette indiker det følgende:

Mindre Fordampning:
• Giver mindre olieforbrug.
• Bedre smøring.
• Mindre slidtage.
• Længere levetid.
• Mindre brænstof forbrug.
Det giver en forbedret drifts- økonomi

Mindre veligeholdelse:
Akkumulering af heavy olie i motoren betyder tykkere olie
( som gradvis mister sine smøreegenskaber) Derfor kan man ikke stole på at olien flyder ud til alle vitale dele, og smøre optimalt. En olie med en lav fordampelighed betyder at der er en mindre risiko for at motoren køre med et for lavt olieniveau.

Mvh. Allan
www.absvejs.dk





Hold dig til svejsning, der er dit vrøvl ikke så slemt


 Mvh.

Flemming

Man skal ikke kaste med Sten hvis man selv bor i et glashus ...Eller hvis Sten er rocker, og ved hvor du bor

Der er yderligere 4 indlæg i tråden.
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Relaterede emner

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis