El/Hydraulisk styring

Hej alle i kloge mennesker

Jeg går lidt og tænker i de tanker at monterer en elektrisk "hydraulik" pumpe i serie med det hydrauliske styre system i min 36 fods stålmotorbåd, så jeg har muligheden for at stå på dækket og lave havne manøvre med en fjernbetjening, der går til den elektriske hydraulikpumpe og til bovpropellen, selvfølelig skal de styre med separate knapper, ved godt at bovpropellen ikke skal køre mere end et par sekunder ad gangen .

Det oprindelige system skal også være "intakt" så jeg kan sidde ved styrepinden og styre hvis "alt går galt".

Så er mit spørgsmål om dette er en forsvarlig løsning, nogle punkter hvor dette kunne kompromittere min styring?

Og er der overhovedet en sådan pumpe tilgængelig på markedet?

Mvh. ham den nye
3 svar
 Følg tråden
Annonce
Annonce
Annonce
Hej

Det kan sagtens lade sig gøre, men gratis er det ikke. Du skal have fat i en 12/24 volts hydraulikpumpe og kontraventiler til ratpumpen ( begge dele kan købes hos bådudstyrsforretninger ). Så forbinder du pumpen parallelt med ratpumpen, derefter forbinder du den elektrisk og vupti du har en elektrisk styring. Om det er forsvarligt ved jeg ikke, men det er sådan jeg har monteret min autopilot og den virker perfekt.
Det elektriske ved din styring, kan til gengæld blive noget af en kringlet historie, hvis fjernbetjeningen skal være trådløs, skal du have fat i noget sendergrej, hvis den skal være fast fortrådet, så bliver det noget af et kabel. Men god fornøjelse

Mvh Finn
Hej

Jeg har tænkt på noget af det samme, og er kommet frem til at det ikke burde være særligt svært, hvis nu man monterer en pumpe til en autopilot, evt. en komplet autopilot, så må den kunne overstyres elektrisk, men om den kører for langsomt eller for hurtigt ved jeg ikke, jeg har ikke kastet mig ud i at drage praktisk erfaring på området endnu, da jeg stadig har mekanisk styring, og der er mange andre ting på min stålbåd fra 1950 der kommer før på to-do listen.

Jeg snakkede med én fra Lynettens Bådservice om det på en messe engang, og heller ikke han kunne se de store problemer i en sådan styreform, dog ville han foretrække en bovpropel på hækken i stedet.

Er der nogen der har erfaginger med Jet-Thrusters? -evt hjemmebyg? - en simpel hollandsk opfindelse, men firmaet gik vidst konkurs inden de kom rigtigt igang.

Hilsen Morten

Har altid sagt at med kvinder og brugte biler kan man kun få bøvl, så købte jeg et 60 år gammelt skiv...

Keep it simple - keep it working...

Se www.jetthruster.dk Dansk distributør af JetThruster systemet fra Holland Marine Parts.
Med venlige sejlerhilsner
Thomas

Ejer af JetThruster.dk
 Følg tråden
Vil du være med? Log ind for at svare.

Tilmeld dig og få fordele



Deltag i forummet, stil spørgsmål og svar andre

Favoritmarkér spændende indlæg

Færre reklamer, når du er logget ind
...og meget mere



Tilmeld dig gratis