Gruppekøb på Lav-det-selv.dk - Stem på de bedste forslag her.
Mvh. Administrator


Sku man ik bare stikke af til søs?
AddThis - Bogmærk og del med andre Udskiftsvenlig
ForrigeForrige NæsteNæste
Login for at skrive indlæg
Side 3 af 3 << < 123
Forfatter Beskeder
juned6
New Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:91
Postnr: 7500

--
16 aug 2011 13:14
Hej Zensunni
Du har fået verdens bedste ide.Der er utroligt mange søde og hjælpsomme mennesker med samme ider som du,bare se at få lidt erfaring,og så ud i verden.Vi solgte alt(undtagen børn og børnebørn),og flyttede i båden 2 år før vi stak af.Selv om vi dengang havde været gift i 35 år, skulle vi lige se om det holdt på så lidt plads.Du kan få mange gode tips ved at melde dig ind i FTLF,foreningen til langturssejladsens fremme.Du kan sagtens blive medlem uden at have sejlerfaring.De holder også årlige møder,hvor medlemmer øser ud af egne erfaringer.
Du må ikke være væk fra Danmark i mere end 6mdr.ellers bortfalder din sygesikring,så der er mange der sejler i de 6 mdr.og så rejser hjem til deres danske adresse(som også er obligatorisk)
Vi har ikke fortrudt et eneste sekund,så bare udlev din drøm.
Mvh.Lotte og Tommy

 

Zensunni
New Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:14
Postnr: 8700

--
17 aug 2011 01:10
Jeg har lige været inde og kigge lidt på FTLF, det vil jeg udforske noget mere for det ser interessant ud.
Efter den første tur med sejlklubbens h-båd idag er jeg også blevet endnu mere tændt på at komme igang. Der var godt nok ikke meget vind, så jeg fik ikke prøvet mine søben af.
...men jeg sys nu stadigt jeg sidder og rokker lidt her 5 timer senere, men det er ikke specielt ubehageligt
Jeg blev taget rigtigt godt imod, og er ikke den eneste der er helt grøn hva sejlads angår.
Så jeg glæder mig til de næste 4 ture i båden og derefter det teoretiske.

...6 mdr. ellers nul sygesikring...tja, man skal vel snart til en prøve for at se om man er blevet for fremmed siden man sidst var i DK

 

Miselle
New Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:2
Postnr: 4040

--
06 nov 2011 10:37
Ser ud til at du fandt løsningen selv,; se at blive meldt ind i den lokale sejlklub og lær at sejle. Teori er fint, men det kan ikke erstatte praktisk rutine i båd-håndtering.

Den får du til fulde hvis du også bliver gast til de ugentlige aften-kapsejladser i klubben. Her får man som regel lov til at sejle under vejr-forhold som familien ikke accepterer :0)

Held og lykke med projektet.

Og tillad mig at slå et slag for de ældre svenske ½-tonnere, fx. Ballad og Comfort 30. Gode solide og velsejlende både, hvoraf jeg selv har en til salg.. ;0)

www.123hjemmeside.dk\Comfort30

Login for at skrive indlæg
Side 3 af 3 << < 123



Vil du være med?

Har du et spørgsmål eller vil du hjælpe de andre?

Registrer dig som bruger nu - det er gratis!

Opret profil her

chart.dk