Renovering af flagstangssokkel
AddThis - Bogmærk og del med andre Udskiftsvenlig
ForrigeForrige NæsteNæste
Login for at skrive indlæg
Forfatter Beskeder
Decollage
Basic Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:210
Postnr: 9320

--
29 aug 2010 17:02

Jeg kunne godt tænke mig at shine flagstangssoklen op. Det er en gammel sag i beton med fasede kanter. Den har været malet rød, der dog er skallet af mange steder. Jeg kan ikke få det hele af med spartel/stålbørste, det vil nok kræve en vinkelsliber.
Jeg har lavet en prøvemaling med rød Hammerit maling som farvehandleren anbefalede, men er ikke vildt begejstret med resultatet.
Så jeg vil høre om ikke der skulle være nogle gode råd. Jeg tænker f.eks. om man på en eller anden måde kan pudse/filtse den efter slibning med kopsliber?

 

Håndværkeren
Send Private Besked



Indlaeg i alt:12301
Postnr: 6470

--
30 aug 2010 08:56
Glemte du at bruge en brænder da du skulle have den gamle maling af soklen, det er den eneste sikre metode til at få gammel maling helt væk på. Fremgang måden er meget enkel, du opvarmer et lille område til det begynder at boble op i malingen, så kan du let fjerne det med en spartel og stålbørste.
I "gamle dage" brugte man vandglas når en overflade skulle lukkes af på tegl beton o.l. I vore dage hedder det en forankrings grunder af et par gange, så vil jeg tro at dit maler arbejde vil få en flottere overflade. Men den bliver aldrig blank og glat som et stykke træ.

V.h.  Håndværkeren

 Brug ikke Vold, Brug en større Hammer !

 

fox
New Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:70
Postnr: 7100

--
02 sep 2010 23:49
Hej Decollage
Jeg taler af erfaring - lån en højtryksrenser, hvis du ikke selv har en - det tager 10 min. - derefter
maler du den med sokkelmaling - det holder i mange år og skalder ikke af.
Efter 1/2 time har du en superflot sokkel til din flagstang.
fox

Fox

 

Login for at skrive indlæg

Lignende indlæg beta


Vil du være med?

Har du et spørgsmål eller vil du hjælpe de andre?

Registrer dig som bruger nu - det er gratis!

Opret profil her

chart.dk