reperation af revner i sokkelpuds.
AddThis - Bogmærk og del med andre Udskiftsvenlig
ForrigeForrige NæsteNæste
Login for at skrive indlæg
Forfatter Beskeder
ziwe
Basic Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:452
Postnr: 9000

--
25 jul 2010 21:08
hej jeg har været igang med at reparere sokkel efter anvisningen på "husk det hele". men jeg har vist været lidt for aggresiv med svampen, der er i hvertfald kommet lunker i det færdige resultat, ikke voldsomt men nok til at det genere mig (3-4 mm hvor den er dybest).

nu er spørgsmålet, kan jeg ligge et nyt tyndt lag mørtel på ? eller vil det være for tyndt til at kunne holde ? jeg har en eller anden ide om at det lag jeg lige har pudset op kan binde bedre mod et nyt lag nu hvor det er helt nyt og ubehandlet?

ellers må jeg leve med det ...

Interresseret i hjemmebryg ? http://www.brygforum.dk

msms
Basic Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:451
Postnr: 4100

--
26 jul 2010 09:03
Du skal slibe eller hakke revnerne dybere 6-10 mm. og trække ny puds på og rette det til med et pudsebræt og når du har fået det pænt lige kan du glitte med et stålbræt.

Morten    

"when your born, you get a ticket to the freakshow. When your born in america you get a front row seat"

Login for at skrive indlæg


Vil du være med?

Har du et spørgsmål eller vil du hjælpe de andre?

Registrer dig som bruger nu - det er gratis!

Opret profil her

chart.dk