Rustbehandling af gamle cykeldele
AddThis - Bogmærk og del med andre Udskiftsvenlig
ForrigeForrige NæsteNæste
Login for at skrive indlæg
Forfatter Beskeder
mandenafguld
New Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:1
Postnr: 1670

--
21 jul 2010 12:02
Hej

Jeg har brug for et ekspert råd. Jeg har fået en gammel racercykel, som har stået i en kælder i 15 år og derfor er blevet lidt rusten.

Jeg er begyndt at skille den ad og er derfor stødt på lidt udfordringer:

- Skal jeg rustbehandle de forskellige metal dele efter jeg har renset dem og før jeg giver dem olie/fedt?

- Der er dele der er rustet sammen. Nogle ideer til hvordan jeg skiller dem ad? Indtil videre har jeg forsøgt med WD-40. Skal jeg finde en industriel rustopløser eller er der en anden løsning?

På forhånd tak.

 

Håndværkeren
Send Private Besked



Indlaeg i alt:12309
Postnr: 6470

--
22 jul 2010 09:21
Hvis cyklen er så rusten, kan det overhovedet ikke betale sig at investere en krone i den. For du ved ikke om stellet også er rustet op indefra !
Find så hellere en brugt  i bedre stand.

V.h.  Håndværkeren

 Brug ikke Vold, Brug en større Hammer !

 

FWM
Veteran Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:2583
Postnr: 7323

--
22 jul 2010 16:43
Hvis det er smådele der er rustet sammen, så læg dem i en bøtte/spand med dieselolie, og lad dem ligger der nogle dage

Hvad er den orginale overflade lavet af?
Det er lidt afgørende for hvordan det er bedst at behandle dem,og hvilke dele er det?

 Mvh.

Flemming

Man skal ikke kaste med Sten hvis man selv bor i et glashus ...Eller hvis Sten er rocker, og ved hvor du bor

Login for at skrive indlæg


Vil du være med?

Har du et spørgsmål eller vil du hjælpe de andre?

Registrer dig som bruger nu - det er gratis!

Opret profil her

chart.dk