Lara
Da vi lavede "Cider" købte vi et vin kit i vores lokale supermarked, så det blev æblevin i stedet. Alkoholprocenten lå på omkring 9%, men det afhænger jo af hvornår man stopper gæringen og hvor meget sukker der er i mosten - vi tilsatte en de ekstra.
Stopper man gæringen ved at putte saften på lufttætte flasker, med enten patentlåg, kapsler, korkprop eller lign, så bliver den mousserende.
Jeg synes det er svært at styre cideren med det naturlige gær og sukker, og bruger derfor vin-kits, men ellers kan du jo se bonderøven på dr.dk, eller købe håndbog i selvforsyning af John Seymour. Skriver du cider making på youtube er der sågar folk der viser hvordan man laver det ud af helt almindelig juice fra supermarkedet.
Og nej - hvis du vil købe en mostpresse, så er det sjlældent billigt, men man kan dog finde dem i udlandet for omkring 3000 kr plus fragt f.eks her
http://www.wineworks.co.uk/product/...eam-press/ . Men jeg byggede jo min selv, hvilket tog 5-6 timer og kostede 400 kr, og den kan tage en væsentlig større mængde pulp af gangen, og er mere holdbar.