Gruppekøb på Lav-det-selv.dk - Stem på de bedste forslag her.
Mvh. Administrator


Konservering af friskpresset æblejuice
AddThis - Bogmærk og del med andre Udskiftsvenlig
ForrigeForrige NæsteNæste
Login for at skrive indlæg
Side 2 af 2 << < 12
Forfatter Beskeder
M. Andresen
Basic Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:316
Postnr: 9320

--
18 okt 2011 20:43
Google og Dba.dk er gode venner til at finde svar på dine spørgsmål her.. men generelt reger man jo cider for at være letmouserende med lidt alkohol.. Fremgangsmåden til hyldechampagne er stor set det sammen som med hyldeblomst saft... Dog der hvor man normalt lader hyldeblostsaften trække saft ud af blomsterne i et par dage, er det champagnen 2 uger det står, og derefter minimum 2 uger på flaske..

Laver alt i smede arbejde og simple drejeopgaver.

thejokers
Basic Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:237
Postnr: 2823

--
19 okt 2011 05:56
Lara

Da vi lavede "Cider" købte vi et vin kit i vores lokale supermarked, så det blev æblevin i stedet. Alkoholprocenten lå på omkring 9%, men det afhænger jo af hvornår man stopper gæringen og hvor meget sukker der er i mosten - vi tilsatte en de ekstra.

Stopper man gæringen ved at putte saften på lufttætte flasker, med enten patentlåg, kapsler, korkprop eller lign, så bliver den mousserende.
Jeg synes det er svært at styre cideren med det naturlige gær og sukker, og bruger derfor vin-kits, men ellers kan du jo se bonderøven på dr.dk, eller købe håndbog i selvforsyning af John Seymour. Skriver du cider making på youtube er der sågar folk der viser hvordan man laver det ud af helt almindelig juice fra supermarkedet.

Og nej - hvis du vil købe en mostpresse, så er det sjlældent billigt, men man kan dog finde dem i udlandet for omkring 3000 kr plus fragt f.eks her http://www.wineworks.co.uk/product/...eam-press/ . Men jeg byggede jo min selv, hvilket tog 5-6 timer og kostede 400 kr, og den kan tage en væsentlig større mængde pulp af gangen, og er mere holdbar.

 

"If you need a machine today and don't buy it,
 
tomorrow you will have paid for it and not have it."
 
- Henry Ford 1938
KentAJ
Basic Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:231
Postnr: 9610

--
19 okt 2011 19:51
Engelsk æblecider ligger tit på 6-9 %. eks: http://www.westons-cider.co.uk/Shop...~~6x750ml/
fmadsen
New Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:1
Postnr: 2600

--
21 feb 2012 04:22
tak for jeres indlæg, jeg ved ikke om i kan hjælpe, jeg engang et program med Meyer han havde æblepresser, og den så altså rigtig god ud. han sagde vist den var fra Tjekkiet.
den var rimelig stor med nogle gode brede ben, så den ikke vælter og man kan lægge lidt kræfter i når man drejer.
 jeg håber der er nogen der huske det, som også kan hjælpe.
har kigget en del på nettet uden held.


ps. hvorfor bruge atamon, kan man ikke bare desinficere med alkohol fx vodka.

 

Login for at skrive indlæg
Side 2 af 2 << < 12


Lignende indlæg beta


Vil du være med?

Har du et spørgsmål eller vil du hjælpe de andre?

Registrer dig som bruger nu - det er gratis!

Opret profil her

chart.dk