yameha 40hk påhængsmotor
AddThis - Bogmærk og del med andre Udskiftsvenlig
ForrigeForrige NæsteNæste
Login for at skrive indlæg
Forfatter Beskeder
room510
New Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:14
Postnr:

--
21 jun 2009 19:36
jeg mangler noget info om denne motor,

det er en yamaha 40he 6h4 s 050767 med elstart

hvor gammel er den, og hvor kan jeg finde reserve dele til den.

er der nogen der kender til sådan en motor, så skriv endelig

ckdk88
New Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:85
Postnr: 6470

--
25 jun 2009 22:31
jeg kender da lidt til sådan en motor, så sig frem

Venner er som tygge gumme de klistre alt sammen :-)

ckdk88
New Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:85
Postnr: 6470

--
25 jun 2009 22:33
dele finder du her:
http://www.ishopmarine.com/ishop/js...10-050-YAM

der er tegninger af hvordan den er skruet sammen du skal bare vide hvor gammel den er, og den der ligner modellen der kørte fra 85-92, men hvis den er med autolup er den fra 92 og frem

Venner er som tygge gumme de klistre alt sammen :-)

room510
New Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:14
Postnr:

--
26 jun 2009 17:40
lyder som en der har styr på det sådan en hjemmeside her jeg ledt efter i rigtig langtid. den er fra 85 eller lige starten af 86. men jeg ved ikke om det er en 40ELK 40ESK 40ETLK 40LK 40SK er det noget du kan se ud af det billede jeg her lagt op ?

den er rat ny for mig, er der nogne ting der er rare at vide om den, er der noget jeg byrde kikke efter før jeg bruger den. er det meget vigtig jeg blanner benzin præcis mid 2% olie eller kan det godt gøres på slum, Hvor sart er den med det ?

jeg mangler en vand kobling til den så man kan starte den unden at skal have den i vand, der er nemlig sådan en WASH skruge på den.

hvad er (autolup) ?
ckdk88
New Member Send Private Besked



Indlaeg i alt:85
Postnr: 6470

--
26 jun 2009 19:20
Jeg kan desværre ikke se på dit billed hvilken en model det er.
det med 2% olie gør det så præsis som du kan, den er ikke sart, men det er jo olien der smører maskinen, så det er ret vigtigt.
den vandkobling du snakker om bliver kaldet en spulemuffe, og der bruger man ikke den skrue der står wash på, men den kan du få ca alle steder de handler med påhængsmotore.

Autolup er et system der selv blander olien i benzinen, men det har du ikke på den der når den er så gammel.

Venner er som tygge gumme de klistre alt sammen :-)

Login for at skrive indlæg


Vil du være med?

Har du et spørgsmål eller vil du hjælpe de andre?

Registrer dig som bruger nu - det er gratis!

Opret profil her

chart.dk